سؤالات متداول

پایین آمدن سطح آب رادیاتور خودرو باشد یا همان کم کردن آب رادیاتور .

در صورت مشاهده این وضعیت باید پس از هواگیری کردن موتور، کمبود آب را جبران کنید. برای این کار بهتر است از آب مقطر استفاده نمایید.

اگر سیستم خنک کننده خودروی شما به درستی عمل نکند گرمای حاصل از احتراق موتور به درستی انتقال نمی یابد و باعث آسیب رسیدن به اجزای داخلی موتور می شود.

پایین بودن سطح آب رادیاتور :

سطح آب رادیاتور باید حداقل هفته ای یک بار بازدید شود.

هنگامی که روغن خنک کننده موتور نشتی داشته باشد موتور به اندازه کافی خنک نمی شود. در طی این نشتی هوا نیز وارد سیستم موتور شده و حباب های هوای گرم در موتور ایجاد می شود. این نشت روغن ممکن است در نتیجه یک سوراخ، ساییدگی، واشر های موتور خودرو و پاره شدن قطعه ای از موتور خودرو باشد.

 

موتور را خاموش کنید و برای جلوگیری از چسبیدن رینگ و پیستون ها هر چند ثانیه یکبار یک استارت کوچک (تک استارت) بزنید طوری که ماشین روشن نشود و پیستون ها بالا و پایین شود. پس از خنک شدن موتور باید عمل هواگیری توسط مکانیک ماهر انجام شود تا مشکل رفع شود.

وظیفه ترموستات در موتور خودرو این است که وقتی موتور سرد است مسیر جریان آب را به رادیاتور موقتی مسدود می کند. هر ترموستات در درجه حرارت معینی باز می شود که این عدد روی آن حک شده و در بازار در ۲ نوع ۷۴ و ۸۲ درجه موجود است. اگر این نقطه به وظیفه خود به خوبی عمل نکند باعث افزایش دمای موتور می شود که در این حالت باید ترموستات را تعویض کرد.

لازم به ذکر است که دیر عوض کردن مایع سیستم خنک کننده و جرم گرفتن داخل سیستم از عواملی هستند که باعث قفل شدن ترموستات می شوند.

دست خود را به رادیاتور نزدیک کنید و اگر حس کردید دمای آن بالا نیست دستتان را روی رادیاتور بگذارید. اگر احساس کردید رادیاتور سرد است ولی دمای آمپر آب موتور از حد نرمال بالاتر بود احتمال قفل شدن ترموستات وجود دارد. در چنین مواقعی چاره ای جز خاموش کردن موتور و صبر کردن ندارید تا پس از خنک شدن اقدام به تعویض ترموستات کنید.

 

وجود املاح در آب معمولی و همچنین حرارت بالا سبب ایجاد رسوب در مدار رادیاتور می‌شود و این رسوبات باعث اختلال در گردش آب خواهد شد. در این راستا سازندگان خودرو اغلب توصیه می‌کنند که در سیستم خنک کننده از مواد افزودنی ضدزنگ رادیاتور استفاده شود.

باید به رادیاتور ساز معتبر مراجعه کنید تا وضعیت کل سیستم را برای شما بررسی کند. مسلما در صورت انسداد، آب نمی تواند به راحتی گردش کند و خنک شدن موتور مختل می شود.

کارکرد صحیح سیستم خنک کننده بستگی به تسمه پروانه یا واترپمپ دارد که وظیفه اصلی آن، گردش آب در موتور است

تعمیرگاه تخصصی شهاب در انجام کلیه خدمات تعمیرگاهی و سرویس های دوره ای خودرو های هیوندای ، کیا ، تویوتا ، لکسوس را با بالاترین کیفیت انجام میدهد. در صورتی که صاحب این خودروها هستید میتوانید تمامی سرویس های دوره ای یا انجام تعمیرات تخصصی موتورهای هیوندای و کیا تعمیرات تخصصی موتور ، گیربکس و تعمیر جلوبندی را به ما بسپارید.

تعمیرگاه تخصصی شهاب تمامی خدمات تعمیر کیا ، هیوندای و همچنین تویوتا و لکسوس را ارائه می‌دهد از جمله : تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات گیربکس های اتوماتیک ، تعمیرات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو ، خدمات و تعمیرات برق خودرو ، سرویس های دوره ای ، دیاگ و … ارائه میدهد.

شما برای تعیین وقت کارشناسی کافیست با شماره تماس 09124407354 (شهاب هوشمند) تماس بگیرید.

سوالات خود را بپرسید